Історія школи

Правдинський навчально-виховний комплекс – це сучасний заклад освіти, який об’єднує три освітні рівні, а саме: І ступінь – початкова школа 1 – 4 класи, ІІ ступінь – основна школа 5 – 9 класи, ІІІ ступінь – старша школа 10 – 11 класи та дошкільний підрозділ «Сонечко». Як же все це розпочиналось? Звернемося до історії.

Фото 1. Початкова школа

1 січня 1932 року в нашому селі було створено радгосп імені газети «Комсомольська правда». З утворенням радгоспу почала розвиватися інфраструктура села. Було збудовано їдальню, пекарню, маслозавод,медпункт, при-тулок для сиріт і початкову школу. Ця школа проіснувала до 1969 року, коли в селі було відкрито восьмирічку. 

Фото 2. Восьмирічна школа, збудована а 1969 році

 

Здавалося все було у селі для того, щоб плідно працювати і змістовно відпочивати для працівників радгоспу: робочі місця, клуб, магазин, бібліотека, стадіон. Та залишилася ще одна невирішена проблема – не було середньої школи. Учні після закінчення  восьмого класу змушені були отримувати середню освіту за межами села: в Олексіївській, Булацелівській, Первомайській та інших школах району. Це створювало великі незручності. Адміністрація радгоспу на чолі з директором Кривошиєм Миколою Івановичем, піднімає на повістку дня будівництво середньої школи. 

І питання вирішене. Починається будівництво нової школи. Вона будувалась методом народної будови, тобто із жителів села було створено будівельну бригаду, яка і вела будівництво.

Фото 3. Перші будівельники нашої школи

 

Кінець серпня 1973 року. У всіх жителів села на устах одне єдине питання: «Чи відкриють школу 1 вересня? Чи прийме вона в свої обійми дітвору?» Причини для цих хвилювань були.  Адже багато чого було ще не зроблено! Буквально в останні дні цементували підлогу у фойє та на ганку.

Фото 4. Ось так все це відбувалося

Роботи вистачало всім. Крім бригади будівельників, на будівництві можна було побачити батьків, учнів, вчителів. Мили вікна, заносили меблі, прибирали будівельне сміття. Настрій у всіх був піднесений, майже святковий, адже будували для своїх дітей, для свого майбутнього

 

І ось настав цей день. Він був сонячним та лагідним, як і подобає для свята Першого дзвоника, Свята  знань. Ще не було біля центрального входу струнких ялинок, каштанів, які так прикрашають шкільне подвір’я зараз (їх висадили випускники 1974 та 1976 років. Зате було багато квітів у руках батьків, учнів, гостей.

Фото 5.1 вересня 1973 року – урочисте відкриття школи

На ганку почесні гості: Кривоший Микола Іванович – директор радгоспу імені газети «Комсомольська правда», керівництво району, директор школи Моспан Михайло Гордійович, інженер радгоспу Чухіль Анатолій Павлович, перші майбутні випускники і, звичайно ж, першокласники.

Урочиста музика та традиційне перерізання стрічки. І завирувало колесо шкільного життя. Рік за роком по країні знань подорожують наші діти.

На час відкриття школи в ній працювало 18 педагогів. Тільки 9 вчителів мали вищу освіту, інші – середню, або продовжували навчатися у педагогічних вузах.

Ось цей список:

Моспан М.Г – учитель географії і директор школи.

Калініченко М.С. – вчитель російської мови та літератури та завуч.

Бугай В.Ф. – вчитель математики.

Бугай Л.М. – вчитель математики.

Воробйова Л.О. – вчитель української мови та літератури.

Гулак В.І. – вчитель російської мови та літератури.

Гулак В.П – вихователь групи продовженого дня.

Костюк В.І. – вчитель початкових класів.

Кравцов В.І. –  вчитель допризивної підготовки.

Кравцова Т.Б. – вчитель історії.

Ликова В.К. – старша піонервожата.

Маліна В.П. – вчитель початкових класів.

Орєхова З.П. – вчитель початкових класів.

Сільченко Л.С. – вчитель початкових класів.

Сорока Л.К. – вчитель фізики.

 

Тахтаулова А.В. вчитель біології.

Фото 6. Вони були першопрохідцями

З відкриттям середньої школи в селі, тут стали навчатися не тільки діти працівників місцевого радгоспу імені газети «Комсомольська правда», а й сусідніх господарств: колгоспів «Шлях Леніна» – село Михайлівка, «Колос» – село Одрадове, імені Суворова – село Картамиш.

 

Велику шефську допомогу в укріпленні матеріальної бази школи надавало місцеве господарство – радгосп імені газети «Комсомольська правда». Для створення сприятливих умов навчальному процесу та надурочно-виховній роботі було обладнано 11 предметних кабінетів, майстерня, стрілковий тір, спортивний майданчик. Одночасно в школі працює музична і спортивна школа, хореографічна та художня студії, естетичні та предметні гуртки.

Фото 7. Ідуть заняття в кабінеті біології

Для того щоб досягти ефективних успіхів у навчанні та вихованні учнів потрібен чітко спланований режим дня, який пов’язав би роботу групи продовженого дня із заняттями в гуртках, студіях, спортивних секціях. З цією метою складується розклад роботи груп продовженого дня, конкретизовані види діяльності учнів на кожен день тижня, чітко визначений час проведення всіх позашкільних заходів. Цей режим є обов’язковим для вчителів, вихователів, класних керівників та всіх учнів школи. Чітке дотримання режиму дозволяє значно краще проводити роботу з дітьми.

 

Учні мають час для підготовки домашнього завдання під час самопідготовки, відвідування улюблених гуртків, заняття музикою та спортом. Завдяки позакласним заходам, гурткам, спортивним секціям вирішується багато задач: дана можливість дітям в умовах сільської школи отримати всебічний розвиток, допомагає правильно з користю для себе організувати вільний час. В спортивних секціях займається 80% учнів школи, в музичній школі, гуртках естетичного циклу – біля 260 учнів. До того ж є багато дітей які відвідують одночасно 2-3 гуртки. Це дозволяє виховувати в них почуття колективізму, розвиває творчі здібності, розшарує коло інтересів, дозволяє активніше проявляти себе в різних видах діяльності – навчанні, праці, спорті, художній самодіяльності.

Фото 8. Заняття в групі продовженого дня

Шефи допомагають школі не лише в укріпленні матеріальної бази але й ведуть велику роботу по вихованню підростаючого покоління. У селі створено сільський культурний центр. Очолює його секретар парткому радгоспу Деркач Микола Михайлович. Його заступниками є директор школи Ковальова Галина Павлівна та директор сільського будинку культури Воробйов Євген Олександрович.  Центр  координує  роботу  колективів  суспільних  організацій  школи,

Будинку культури, що направлена на виховання молоді села. На його засіданнях обговорюються такі важливі питання, як профорієнтаційна робота серед школярів та їх професійна підготовка, про літний відпочинок дітей, про спільну роботу сім'ї, школи та сільської бібліотеки по розвитку у дітей цікавості до читання.

Однак школа може успішно вирішувати свої задачі тільки якщо є висококваліфіковані, добре знаючі свою справу педагоги. Із 26 вчителів і вихователів, які працювали у 70-80 роки ХХ ст. у школі, 3 чоловіки були нагороджені значком «Відмінник народної освіти».

 

Фото 9. Заняття шкільного хору →

Фото 10. Заняття в секції футболу

 

Творчо, з запалом працює вчитель фізичної культури Денисенко Микола Миколайович. Багато сил та енергії вкладає він в діло фізичного виховання учнів, допомагає дітям любити спорт. Веде заняття в секціях. Як випускник цієї ж школи, він багато зробив своїми руками для обладнання спортивної зали. Дякуючи його зусиллям школа часто являється переможцем районних змагань.

У школі працює гурток юних садоводів. Багато сил та енергії віддає йому керівник Астаф’єв Федір Єстрапович. Його учні брали участь у республіканському конкурсі та зайняли перше місце. Вони були нагороджені медалями та памятними подарунками ВДНГ.

 

←Фото 11. Заняття гуртка юних садоводів

Без закріплен-ня знань, без гарної ідейно теоретичної підготовки учнів не-можливо говорити про всебічний розви-ток особистості.

Педколектив прикладає максимум зусиль, що зробити навчальний процес більш змістовним і ефективним. Творчо працюють вчитель російської мови та літератури Ігнатова Валентина Василівна, вчитель історії та правознавства Орєхова Зоя Петрівна, вчитель англійської мови Шляхова Зіна Іванівна, вчитель початкових класів Сільченко Любов Сергіївна та інші. 

 

Фото 12. Заняття в шкільній майстерні

З допомогою радгоспу імені газети «Комсомольська пра-вда» у школі створе-на прекрасна база для трудового нав-чання, якому також приділяється велика увага. У 1984 році було побудовано цех по виготовленню та-ри для фруктів. У 1985 році учнями школи було виготовлено 2000 штук ящиків для яблук.  Обладнано кабінет для вивчення автомобіля.

В 1980 році школа отримала ліцензію на підготовку водіїв категорії «С». Радгосп віддав для вивчення та практичного водіння 2 автомобілі. В 1982 році випускники разом з атестатами зрілості отримали посвідчення водія. Тепер кожного року школа готує шоферів профісіоналів для народного господарства і в першу чергу радгоспу.

 

Не відстають від старшокласників і молодші вихованці школи, вони працюють на навчально-дослідних ділянках. Для цього радгосп віділив ділянку землі у 20 гектарів, де учні вирощують капусту, моркву та інші плодові та ягідні культури. Завдяки саме учнів, обіди в їдальні в зимовий період доповнюються салатами із свіжих овочів, завжди є свіжі яблука, які віділяє радгосп для вітамінного столу, за те що школярі допомагають у збиранні врожаю.

 ←Фото 13. Виготовлення віників у шкільній майстерні

На пришкульній ділянці вирощують учні сорго віничне, після збирання якого у шкільній майстерні виготовляють віники для потреб школи та радгоспу. В 1986 році було виготовлено 50 віників.

У школі створена учнівська виробнича бригада яка щорічно восени допомагає у збиранні врожаю підшеф-ному господарству. У 1986 році силами бригади в кількості 80-ти чоловік було зібрано 10 тон яблук, 15 тон ягід, 60 тон картоплі, помі-дорів та моркви, на загальну суму 5000 карбованців.

Учнівська бригада має ланки: – тваринників; – по заготівлі кормів; – по ремонту меблів; – садоводів.

Ланка садоводів у зимовий період веде обрізання дерев. На ділянці учнівської виробничої бригади посаджена полуниця. Учні ведуть сортування її садженців, проводять посадку рослин, їх полив та збір урожаю.

Ланка по заготівлі кормів у 1985 році виростила 2 тони буряків, 1 тону сіна, 2 тони гарбузіа.

Ланка по ремонту медлів слідкує за тим, щоб шкільні парти, столи та стільці були завжди у справному стані, а також працює на виготовленні тари для яблук.

Ланка тваринників доглядає бичків, свиней, кролів та курей.

У 1986 роуі на мініфемі школи доглядалося 5 голів бичків, приріст яких постійно складав до 800 грам на добу. Загальний привіс за рік склав 2800 кілограмів. Місцеве господарство, куди були здані бички нагородило юних тваринників туристичною поїздкою у місто-герой Волгоград.

 

На шкільні фермі також постійно вирощується 4 голови свиней з добовим привісом 400-450 грамів. За два роки у місцеве господарство було  здано 8 голів свиней на суму 1700 карбованців. За ці гроші кабінети школи поповнюються посібниками, придбано кольоровий телевізор. 

Фото 14. Догляд за тваринами на шкільній фермі- бичків

Кролівництво – вигідна галуз господарства, але потребує клопіткої праці. Учні 6 класу з задоволенням займається нею. Вони доглядають 50 голів кроликів, і добиваються ваги кожного у дорослому віці 3,5 кілограмів.

На фермі учні 5-го класу доглядають два десятки курей.

Час ішов і школа з кожним роком змінювалась на краще. Кабінети поповнювалися новими наглядними посібниками та інвентарем.

1991 рік – рік великих змін, які не оминули і нашу школу. Розпадається найбільша країна світу, яка займала 1/6 частину суші планети Земля, країна, що мала назву Союз Радянських Соціалістичних Республік. На карті світу виникають нові і нові держави. Однією з таких держав і стала держава Україна.

Але розпад Радянського Союзу не пройшов безболісно для країни в цілому та окремо для нашої школи. Були втрачені економічні зв’язки між республіками які раніше становили єдине ціле. По Україні пройшла величезна криза.

Закриваються  і  ліквідуються  підприємства,  реорганізуються  радгоспи  і колгоспи. По країни пройшлася величезна гіперінфляція.

Все це відобразилось і на освіті. Керівництво країни експериментує,

проводить різні реформи з метою збереження стабільності в державі.

Проводиться  і  реформування  освіти.  Радянська  система  освіти  із-за,

практично, не фінансування майже ліквідована. 12 вересня 1991 року рішенням колегії Міністерства освіти України було затверджено Концепцію середньої загальноосвітньої школи. З 2000 року українські школи перейшли на 12-бальну систему оцінювання знань учнів. 19 травня 2005 року Україна підписує документ на перехід на Болонську систему освіти, яка була розроблена Болонським університетом Італії. Всі ці зміни не обійшли і нашу школу.

Недостатнє, а іноді і відсутність фінансування освіту заганяє в глухий кут. Ремонти в школі, особливо в 1990 роках ведуться тільки зусиллями вчителів, учнів та батьків. Керівництво школи, педагогічний колектив при підтримці батьків та спонсорів прикладає максимум зусиль для створення нормальних умов навчання та покращення навчального процесу.

Учні школи показують непогані результати на шкільних олімпіадах з базових предметів. На районному етапі займають призові місця та приймають участь в обласному етапі олімпіад, беруть участь в роботі Малої Академії Наук. Серед таких учні в можна назвати Плотникова Богдана – випускника 2011 року, Карібяна Ігоря та Ніщенко Ірину – випускників 2012 року, Горзову Ганну, Боримську Дарину та Торгонську Настю – випускників 2013 року, Пономаренка Дмитра учня 11 класу, Рибаса Костянтина та Попова Ігоря – учнів 10 класу. Вихованці школи посідають призові місця на спортивних змаганнях, про що свідчать численні нагороди.

З цією метою в школі кабінетна система занять та працює 10 кабінетів: два початкових класів, української мови та літератури, світової літератури, англійської мови, математики, історії та географії, фізики, біології, захисту Вітчизни; спортивна зала; їдальня; світлиця –  де створено музей історії села; історично-краєзнавчий куточок.

Працюють предметні гуртки: дивослово, стежкою у світову літературу, юний географ, умілі руки, краєзнавчий, юний математик, інформатика, любителі англійської мови; спортивні секції: футболу та волейболу.

З 3 січня 2012 року на базі школи було створено Правдинський навчально-виховний комплекс, до складу якого ввійшов дитячий садочок – дошкільний підрозділ «Сонечко».

Вихованці дошкільного підрозділу «Сонечко» забезпечуються трьохразовим харчуванням, гарячім харчуванням безплатно забезпечуються учні 1–4 класі. Здійснюється безкоштовний підвій учнів старшої школі з села Киселі та вчителів, що мешкають за територією села Правда.

Велику спонсорську допомогу школі надають спонсори: депутат район-

ної ради Сорока Олександр Григорович та Рязанцев Олександр Васильович; депутат обласної ради Лобас Сергій Вікторович; депутат Верховної ради Добкин Дмитро Маркович; підприємці – Задорожній Віталій Леонідович, Мойсеєв Іван Анатолійович, Полуектова Ольга Петрівна, Кобиняк Геннадій Анатолійович, Шилін Володимир Валентинович, Рабинюк Михайло Михайлович.

За спонсорської допомоги та підтримки депутатів Верховної ради Доб-

кина Дмитра Марковича та обласної ради Лобаса Сергія Вікторовича в 2012 році було замінено вікна, вхідні двері та двері в спортивну залу. За спонсорської допомого депутата районної ради Рязанцева Олександра Васильовича кращій випускниці 2013 року було вручено ноутбук.

За час існування школи було проведено 40 випусків, дано путівку в життя 675 випускника, серед яких є письменники та вчені, військові та інженери, лікарі та вчителі. Серед них 5 чоловік закінчило школу із золотою та 12 чоловік зі срібною медалями. 100 чоловік було нагороджено похвальними грамотами за відмінне вивчення тих чи інших предметів.

В різні роки школою керували:

1.     Калініченко Марія Сергіївна.

2.     Бугай Василь Федорович.

3.     Моспан Михайло гордійович.

4.     Ковальова Галина Павлівна.

5.     Вязовський Павло Михайлович.

6.     Пономаренко Дмитро Валентинович.

7.     Бугай Любов Михайлівна.

8.     Бойко Жанна Анатоліївна.

9.     Юшкова Наталія Костянтинівна.

10. Семеруніна Лариса Миколаївна

Школа живе и працює дякуючи її прекрасним вчителям та обслуговуючому персоналу. На початок 2013-2014 навчального року в школі працює 16 педагогів, із них мають вищу категорію 4 чол., першу – 7 чол., другу – 3 чол., спеціаліст – 2 чол., звання «Старший вчитель» – 4 чол., нагороджені знаком «Відмінник освіти України» – 2 чол.; 8 чоловік обслуговуючого персоналу та 5 чоловік дошкільного підрозділу.

В школі продовжують славну традицію своїх вчителів-наставників, колишні випускники цієї школи: Анісімова Інна Олегівна, Іванова Світлана Вікторівна, Перцева Світлана Миколаївна, Пономаренко Жанна Володимирівна, Рябовіл Ольга Олександрівна, а Денисенко Микола Миколайович – колишній учень школи – тепер уже і сам наставник та порадник молодих педагогів.

З кожним роком змінюється обличчя нашої школи на краще. Завдяки старанням учителів, батьків, учнів вона перетворилася у затишний куточок: у кабінетах і коридорах багато квітів, оновлюються стенди. Наші випускники навчаються у вищих навчальних закладах різних рівнів акредитації.

Кожного року у першу суботу лютого школа гостинно відкриває двері

для своїх випускників. Це уже стало традицією – у цей день різних років випуску злітаються до свого рідного гнізда, з якого колись випурхнули у широкий світ самостійного життя.

 

Ласкаво просимо друзі!